SAÇ EKİMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ EKİMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda çok sık görülen bir hastalık olarak bilinse de çeşitli travma, yanık gibi çeşitli sebeplerden dolayı gençlerde de görülebilmektedir. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi çeşitli hormon bozuklarında da olabilmesi muhtemeldir. Bazen saçımıza bilinçsiz bir şekilde kullandığımız çeşitli kozmetik içerikli ürünler de zamanla saç dökülmesine neden olmaktadır. Aşırı stres sorucunda psikolojik olarak normal olmayan kişilerde saç koparma hastalığı ortaya çıkmaktadır. Saçlarını bilinçsiz bir şekilde koparan bireylerin ilerde saç kökleri zayıflayarak kellik görülebilmektedir.  Kellik her ne kadar tedavisi olmayan bir hastalık olarak görülse de aslında bilinçli davranılsa azaltılabilmektedir. Aşırı derecede ilerlemiş ve çok şiddetli saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bir uzamana görülmeleri ve sebepleri araştırmalıdır. Aslında saç dökülmesine karşı en etkili silah saç ekimi yapılmasıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi yaptıran kişide herhangi bir sıkıntı yaşanmamışsa aynı gün taburcu edilebilir. Aynı gün içerisinde taburcu edilen bireye mutlaka saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlarda uyarılması gerekmektedir. Saç ekimi yaptıracak olan kişinin mutlaka bundan sonra kendisine daha fazla dikkat etmesi gerekir. Saç ektiren kişinin operasyon bittikten sonra kesinlikle nikotin içerikli maddeler kullanmaması ve mutlaka alkolden uzak durması onun için faydalı olacaktır. Eğer ağır işlerde çalışıyorsa belli bir süre hafif işlerde çalışmalıdır. Mutlaka aşırı stres yaratacak ortamlardan kaçınması gerekmektedir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra eğer dışarı kalabalık ortamlara çıkacak iseniz mutlaka kafa bere, şapka gibi aksesuarla koruması onun için daha iyi olacaktır. İlk üç gün kesinlikle saçlar yıkanmamalı ve hatta saça jöle, sprey gibi kozmetik içerikli ürünler sürülmemelidir.

Saç ektiren kişi doktorun dediklerini uygulamadığı ve yasaklı şeyleri yaparsa saç ekim işleminin maalesef bir anlamı kalmaz.

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

.