Saç Rengini Uzun Süre Korumanın Yolları

Saç boyanızı daha uzun ömürlü yapmak için yol mu arıyorsunuz? O zaman saç boyanızı daha uzun ömürlü yapmak için bu yazımızı okuyun. Saçlarımı boyamamak için yaklaşık bir yıl direnmeme rağmen daha fazla direnemedim ve  sonbahar kış sezonları adına aralara biraz koyu kestane attırdım. Saçlarıma sürekli müdahale etmeyi alışkanlık haline getirmek istemiyordum, eğer siz de böyle olmasını istemiyorsan mevsimsel renk uzun süre nasıl canlı kalır öğrenmelisiniz. Bu yapılabilir, ancak bazı renklerin korunması diğerlerine göre daha zor olabilir. Sarışınlar, esmerler ve kızıllar bahsedeceğim yöntemlerden faydalanarak saç renklerini daha uzun süre kalıcı hale getirebilirler.
1- Boya Dostu Ürünler Alın

Saçınız için farklı bir ton seçtiğinizde favori saç ürünlerinizden vazgeçmene  gerek yok, ancak saç renginizi daha uzun süre kalıcı yapmanın en iyi yollarından biri saç ürünlerinizi bir miktar değiştirmekten geçer. Şampuanlarınız, saç kremleriniz, saç spreyleri ve koruyucularınız için boya dostu markalar arayın. Bu ürünler saç renginizin solmasını engeller.

2- Saç Ürünlerini Sık Kullanmayın

Boya dostu şampuan ve saç kremi kullanıyor olsanız dahi bu ürünleri sık sık kullanmamalısınız. Uzmanlar saçlarınızı her gün yıkamamanız gerektiğini söylüyorlar. Özellikle boyalı saçlarınız varsa uzmanların bu sözlerini dikkate almalısınız. Bir aydınlatma veya beyazlama işlemi ile ilgili olmadığı sürece çok fazla yıkamak saç boyanızın solmasına neden olacaktır. İzin günlerinizde saçlarınızdaki yağdan kurtulmak ve saçlarınıza hacim vermek için kuru bir şampuan kullanabilirsiniz.

3- Güneşten koruyun

Güneş cildinizi yakıyor olabilir ancak saçlarınızın rengini açar ve kurutur. Kışın ortasında bile olsanız dışarıya çıktığınız zamanda saçlarınızı güneşten korumanız gerekir. Saçlarınızı güneşten korumak için birçok güneş koruma faktörlü ürün var. Aynı zamanda dışarı çıktığınız zamanlarda saçlarınızı bir  şal yardımı ile de doğrudan saçınıza gelen güneş ışınlarından koruyabilirsiniz.

4- Saç Bakımı Yapın

Derin saç bakımı saçlarınızı canlı tutmanın en önemli yollarından da  biridir. Haftada bir saçlarınıza derin bakım yapmalısınız bu gerçekten önemlidir, hatta saçlarınız çabuk yağlanıyorsa 10 günde bir veya 2 haftada bir de yapabilirsiniz. Hedefinizin saç köklerinin olduğunu unutmayınız ve boya dostu bir ürünü tercih edin.

5- Size En Uygun Saç Rengini Seçin

Saçlarınızın bakımı için ne kadar süre harcamak istiyorsunuz? Bir seçim yapmadan önce bunun hakkında düşünmelisin. Kızıl bakım yapması en zor renktir bu nedenle   zamanla  en hızlı solan renktir. Eğer saç renginiz koyuysa ve onu açmak istiyorsanız saç diplerinizin koyu renk  olacağı gerçeğini göz önünde bulundurun. Bütün bunlar bu seçimler ve kombinasyonlardan kaçınmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor, sadece bu seçimleri yapmadan önce sizi nelerin beklediğini bilmelisiniz.

6- Kalıcıdan Önce Geçici Deneyiniz

Eğer kısa bir süre için yeni popüler bir rengin tadını çıkarmak istiyorsanız durmayın deneyin. Kalıcı bir saç rengi seçmeden önce geçici bir deneme yapın. Denedikten sonra eğer beğenirseniz o rengi kalıcı olarak yaptırabilirsiniz.