Saçlarımız neden dökülüyor?

Saçlarımızın dökülmesi bir yenilenme sürecinin parçasıdır, sağlıklı bir insanda saçlarının %90 gibi bir kısmı devamlı olarak uzar ve bu uzama evresi 2 -6 yıl aralığında devam eder. Geriye kalan %10 gibi bir kısım ise saçlarında dinlenme evresidir. Bu evrede saçlar dökülür, dökülen saçların yerine yenileri çıkar ve bu döngü insan hayatının sonuna kadar devam eder. Bu bağlamda günlük 50-100 saç telinin bu döngüsel olay içerisinde kaybı normal sayılabilir. Peki bu döngü devamlı olarak kendini yenileyen bir sisteme sahipse saçlarımızı kalıcı olarak neden kaybediyoruz?

Saçın Dökülmesine Etki Eden Faktörler

Yukarıdaki sorunun cevabı, buna neden olan dinamik faktörün varlığı şeklinde sıralanabilir ki, bunlardan birkaç tanesine örnekleyelim:

  • Genetik yatkınlık
  • Kozmetik ürün kullanımı
  • Bilinçsiz yapılan bakımlar
  • Kadınlarda doğum
  • Hormon etkisi
  • Fiziksel ve duygusal stres
  • Hücrelerin fonksiyonlarını kaybetmesine bağlı dökülmeler
  • Demir eksiklikleri, protein yetersizlikleri ve ağır enfeksiyonlar

Gibi nedenler saç dökülmesine neden olan ve sık karşılaşılan nedenlerin sadece birkaçı olarak gösterilebilir. Bu nedenler yukarıda bahsetmiş olduğumuz yenilenme döngüsünün yapısını bozan ve buna bağlı olarak kalıcı saç dökülmelerine sebebiyet veren durumlardır.

Normal dökülmenin birçok nedeni bulunsa da en belirgin ve en çok karşılaşılan nedeni erkeklik hormonudur. Testosteronu, dihidrotestosterone dönüştüren 5-Alfa Redüktaz enzimi normal dökülme sürecinde başrol oyuncusu olarak gösterilebilir. Bu dökülme erkeklerde ve kadınlarda sıkça görülmektedir. Genellikle erkeklerde tepe bölgesinin daha fazla açılmasını, bu bölgenin hormonlardan daha fazla etkilenmesine bağlayabiliriz. İnsan ömrü boyunca şakak bölgesi ve ense bölgesinde saç köklerinin kalıcı olmasının yani dökülmemesinin sebebi de budur.

Saç Dökülmesi Neden Herkeste Görülmez?

Yukarıda bahsi geçen hormonlar her bireyde bulunmasına karşın, bazı kişilerin saçları dökülmez, bunun nedenini saç derisinde bulunan androjen reseptörlerinin sayısına bağlayabiliriz. Bu insanlarda bu resöpterlerin sayısı normal değerlerin üzerindedir. DHT’nin (Dihidrotestosteron) testosterona oranı bu noktada belirleyici faktördür. Bu oran ne kadar fazla olursa saç dökülmesi o kadar hızlı gerçekleşir. Özetle hormonun miktarından ziyade, DHT’nin ne oranda üretildiği saç dökülmesinin gidişatını belirleyen en önemli unsurdur.