Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? konusunda bilgi verelim. Hemen hemen herkesin korkulu rüyası olarak saç dökülmesi bilinir. Aşırı dökülmelerde tedavi edilmezse kellik ile sonuçlanır. Kellik problemi toplumumuzda bir dalga konusu olmakta ve kişileri aşağılayacak espiriler yapılmaktadır. Bu da kişinin kendine olan güvenini azaltmaktadır. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde başın ön, üst ve tepe kısmında olmaktadır.

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl ÖnlenirDoğru bakım yapılan saçta dökülmeye çok sık rastlamak mümkün değildir. Saçı çok sık yıkamak, çeşitli kozmetik içerikli ucuz şampuanlar kullanmak dökülmeye davet çıkarır. Doğal olan bitkisel sabunlar ya da şampuanlar kullanmak birey için her zaman bir avantajdır. Şampuandan sonra saç kremleri ile fırça yerine geniş ağızlı ve düz tarakların kullanılması saçın daha kolay taranmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kolay taranan saçlar yıpranmamış ve kökleri zarar görmemiş olarak sağlıklı saçlara kavuşmamız mümkündür. Islakken saçlar daha fazla hassas olduklarından kolay kırılabilmektedirler.

Bu nedenle saçımızı havlu ile sert bir şekilde kurutmaktan her zaman kaçınılmalıdır. Sadece bununla kalmayıp ıslak saçı aşırı derece ve yüksek sıcaklıkta kurutmak yerine uygun sıcaklıkta kurutmakla da dökülmeyi önlemek mümkündür. Uygunsuz olan saçlara şekil vermek için kullanılan çeşitli maddelerin çok sık kullanılması ve uzun süre saçta kalması sonucunda da yıkanmaması dökülmeye neden olur. Bu şekilde kullanılan kozmetik ürünlerinin sık kullanılmaması ve kullanıldığında ise yıkanması saç dökülmesini önlemek mümkündür.

Günlük beslenmelerine dikkat eden bireylerde saçlarda dökülme  çok az gerçekleşir. Eksik protein içerikli beslenen bireylerde dökülme daha çok olmaktadır. Günlük olarak yeterli olan beslenme sonucunda dökülmeyi önlemek çok kolaydır.

Saçı yok eden tek etmen bireyin kendisidir. Kendisi derken yapmış olduğu yanlış ve basit uygulamalardır. Çok ufak yapılan yanlışları önleyerek daha bilinçli davranarak dökülmeyi önlemek mümkün olmaktadır.