Saç dökülmesi sorunu i̇çin yapılacaklar

Saç dökülmesi sorunu için yapılacaklar

Saç dökülmesi sorunu için yapılması gerekenler konusunda bilgi verelim. Mevsim değişiklikleri, stres, demir eksikliği, tiroid ve hormonsal bozukluklar saç dökülmesine neden olan etkenlerdendir. Fakat nedenleri ne olursa olsun saç dökülmesi kesinlikle önlenebilmektedir. Önemli olan ise, saçınızın döküldüğünü anlar anlamaz tedavilere başlamanız gerektiği.

Saç dökülmesi sorunu
Saç dökülmesi sorunu

Saç dökülmesi sorunu i̇çin yapılacaklar

  • İyi beslenmek saç dökülmesini engellemek için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesidir.
  • Yumurta akları, badem yağı, zeytinyağı gibi karışımlar veya yağ çeşitleri de saçlarınızın dökülmesini hatta daha da çok çıkmasını sağlamaktadır.
  • Saç dökülmelerinde en çok kullanılan şeylerden bir tanesi de kesinlikle sarımsaktır. Sarımsak, saçın sağlıklı bir şekilde uzaması ve dökülmemesi için lazım olan her maddeyi neredeyse barındırır. Fakat bazı hassas tenlerde kızarıklık ve kaşıntıya da sebep olmaktadır.
  • Yıkama veya tarama sırasında saç dökülmesi gayet normaldir. Ancak saçınızı kesinlikle her gün yıkamayın ve mümkünse iki üç gün yıkmadan beklmeniz gerekmektedir.
  • Düzenli ve yeterli bir şekilde uyuyun.
  • Sağlıklı beslenin. Özellikle deniz ürünleri, sebze ve kırmızı et tüketin.

Çözüm önerileri ile saç dökülmesi

  1. Saçlarımızın ortalama ömrü 2 ila 6 yıl arasında değişmektedir. Bu süre sonlarında yaşamsal döngülerini tamamlamak için saç dökülmesi sorunu yaşanır. Aksi bir durum olmadığı sürece, daha sonradan tekrar çıkarlar. Normal bireylerde gün içerisinde 100 ila 150 arası saç teli döküldüğü görülmektedir. Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri ise demir eksikliği, tiroid ya da hormonal bozukluklara kadar pek çok rahatsızlık olmaktadır.
  2. Saçların ve derinin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak nedeniyle kısa ve orta vadelerde iyi sonuçlar ortaya çıkaran PRP’den yararlanabilirsiniz.

PRP Yöntemi ile dökülme çözümü

        PRP:Bu yöntemde vücutta bulunan kandaki büyüme faktör bileşenleri bazı yöntemlerle saflaştırılır ve ardından saç deriye zerk edilmektedir. Amaç, saçın bulunduğu deride kan dolaşımını hızlandırmak ve arttırmaktır. Aynı zamanda saça daha fazla oksijen sağlamak, kıl köklerini geliştirmek ve saç tellerinin büyümesini sağlamaktır. Bu operasyon son derece güvenilirdir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Çünkü işlem tamamen bireyin kendi kanında yapılmaktadır.

  1. Herhangi bir tedavi yöntemine cevap vermeyen saç dökülmelerinde en son yöntem olarak saç ekimi tedavisine başvurulmaktadır.