Şampuansız Saç Temizliği

Şampuansız Saç Temizliği

Saç bakımı evde de yapılabilecek işler arasındadır. Şampuansız saç temizliği kolay ve basit şekilde yapmak da mümkündür. Bu bakımların her saç tipine uygun olarak yapılması daha iyi olacaktır. Çünkü bu şekilde daha iyi sonuçların ortaya çıkması sağlanabilir.

şampuansız saç temizliğiKuru saçlar için şampuansız saç temizliği

Kuru saçlar bakımı zor sayılan saç tipleri arasındadır. Bu saç tipinin şampuansız saç temizliği için bakım ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca evde de bu saç tipinin bakımı rahatlıkla yapılmaktadır. Bu saçların ihtiyacı olan nem sağlandığında saçların daha canlı ve berrak görünmesi sağlanabilecektir. Bunun için ise bazı maske çeşitleri kullanılmaktadır. Badem yağı kuru saçlar için iyi gelen şeyler arasındadır. A vitaminiyle birlikte kullanacağınız badem yağı saçları daha parlak bir hale getirmektedir. Bunun için ise eczaneden A vitamini ampulü almanız yeterlidir. Bu uygulama düzenli olarak yapılması gereken şeyler arasındadır. Ancak bu şekilde saçların kuruluğunu giderebilirsiniz.

Yağlı saçlar için şampuansız saç temizliği

Yağlı saçlara sahipseniz saçlarınız için pek çok şeye dikkat etmeniz gerekir. Çünkü saç yapısı kolay yağlanan bir yapıda olduğu için, bakımı daha zor bir hale gelmektedir. Yağlı saçların şampuansız saç temizliği için yağların saçlardan arındırılması işlemi yapılmaktadır. Bunun için ise doğal yollar bulmaktadır. Bunlardan biri ise sirke yöntemidir. Sirke saçlardaki fazla yağın alınmasını sağlayarak, kirli görünmesini engeller. Özellikle banyo sırasında sirke kullanımı, saçların eski kirli görüntüsünü engelleyecektir.

İnce telli saçlar için bakım

Şampuansız saç temizliği içinde bu saç tipinin güçlendirilmesini sağlayan bazı yöntemler bulunmaktadır. Özellikle bu bakımların sürekli olarak yapılması, saç tellerinin güçlendirilmesini sağlamaktadır. Bu maskenin bu yüzden haftada bir kez yapılması iyi olmaktadır. Bunun için ise, badem yağı ve susam yağına ihtiyaç vardır. Bu karışımın saç diplerine masaj yapılarak yedirilmesi gerekir. Daha sonra ılık suda yıkanan saçlar, şampuan yardımıyla temizlenmelidir. Ayrıca ince telli saçların daha çok kırılmaması için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Dengeli ve sağlıklı şekilde beslenmemek, başta saç sorunları olmak üzere pek çok sorunu oluşturur. Özellikle E vitamini, et ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler bu saç tiplerinin sık kullanması gereken şeyler arasındadır. Şampuansız saç temizliği yapacaklar için bu yöntem oldukça kullanışlıdır.

Normal Saçların Bakımı

Normal ve kalın telli saçların bakımı diğer saçlara göre daha kolay yapılabilmektedir. Bu saç türünün güçlendirilmesi ve sağlığının korunması adına pek çok şey yapılabilir. Bunlar arasında evde bakım yolları da yer alır. Elma püresi ve portakal suyu birleşimi saç tiplerine uygulanarak masaj yapılmalıdır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı bu saç tipi için iyi olacaktır. Yine yumurta sarısı yöntemi de kullanabilecek şeyler arasındadır. Şampuansız saç temizliği konusunda bilgi verdik. Umarız faydalı olmuştur.